Var och tittade på hästkapplöpning i Marsa förra helgen.
Det var många hästar som med en flygande start tog sig mot mål med alla hovar i luften.
🙂
Etiketter:
Comments
25 responses to “66 Flygande start (69/366)”
-
Att fota hästar som springer i full fart, det är inte lätt! Vilken bra tolkning av temat – och vilka fina bilder! 🙂
-
Helt otroligt fångad! Hästar med alla fyra ben i luften och i full fart åsså är kusarna allihopa knivskarpa på din bilder. Helt otroligt som sagt!
Dessutom var det helt nytt för mig att trav är en sport på Malta. Då har jag lärt mig nå’t nytt igen.
Satsade du på nummer 1 med de röda strumporna?-
Nej du fina Beate. Var inte alls där för att spela, bara för att fotografera 😉
-
-
Det där får mig att minnas tillbaka när kag var liten och vi hade travhästar.
Det var så spännande att stå och titta vid mållinjen. Och även att få följa med till stallbacken och träffa alla kända kuskar och hästar.
Tack för att du påminde mig om det.
Kram ❤ -
Tycker det är ganska svårt att panorera men du har lyckats perfekt! Vilka super snygga bilder det blev.
-
Verkligen flygande! Snyggt fångat med hovarna i luften. Och vad kul att vara på travtävlingar 🙂
Låter jobbigt med grannen… och bygglov… Håller tummarna att allt går bra!! Och såklart ni kommer få er lilla hund så småningom!
Stor kram!! -
Verkligen flygande start så gruset yr. Jättesnyggt!
-
Kanonbilder!! Riktig fart i dem och snyggt fångat.
-
Flygande pass vet jag finns, men flygande trav… Härliga bilder!
-
Fartfyllda bilder! Snyggt fångat och bra tolkat!
-
Härligt fartfyllda bilder.
-
Härliga bilder med färg, fart &fläkt. Kanske är det nån av “mina gamla” V75-hästar på bild. Trav är sedan länge en stor sport på Malta som är det fjärde största exportlandet för travhästar från Sverige. Det finns visst över 2000 travhästar på Malta vilket är mycket m t p landets storlek.
När jag 1994 var på Malta besökte jag travtävlingar . Redan då såldes travhästar från Sverige dit när karriären här hemma var i dalande. Det ser mycket grönare ut på travbanan jämfört med då.
Tidvis har det varit mycket kritik mot hästexporten till Malta p g a påstådd dålig djurhållning. Hästarna på dina bilder ser i a f fräscha och välhållna ut. -
Fantastisk skärpa på dessa som har full fart. Skickligt gjort!
-
Bra tolkning och härligt fartfyllda bilder. Fin skärpa och samtidigt rörelse i bilden. Gillar särskilt den första och kuskens koncentration (utöver allt annat) 🙂
-
Superfoton på temat ! Du har verkligen lyckats fånga allt i deras flygande start. Häftigt att hästarna nästan svävar ovanför marken i all sin fart. Snyggt jobbat !
-
Älskar själv trav, vilken läcker bild!
-
Snygga fartfyllda bilder! Kul att du bjöd på några extra godbitar. 🙂
-
Jag fotade många travhästar på olika banor runt Sthlm, bland annat på Solvalla förstås, när jag växte upp eftersom min mamma tränade travhästar. Men de bilderna såg inte ut så här 😉 Litet kul att läsa att du var där för att fota. Vi funderade nämligen på en Frankrikeresa, och jag hade letat upp en travbana… för att fota :)) Nu blir det nog att stanna hemma i Sverige, jag har plötsligt ingen lust att resa utomlands, utan vill göra sm Nils Holgersson och resa runt i Sverige. Vi får väl se hur det blir. Hur som helst, väldigt skarpa och fina bilder!
-
Verkligen härliga bilder – så fint fångade i full fart. Fattar inte att du lyckas få så skarpa bilder när hästarna travar förbi i den farten – superbra jobbat!
-
Härliga actionbilder, farten är bevarad i bilderna till 100%. Du har verkligen fångat nerven i travtävlingen utmärkt bra!
-
Snyggt fotograferat! Farten känns verkligen, liksom tävlingsnerven. Bra gjort att fånga hästarna i sån skärpa
-
Snygga bilder. Väldigt bra panorering! Bra jobbat!
-
Du lyckades fånga en flygande häst 🙂
Full fart i bilderna! -
Vilka bilder! Mycket snyggt fotat!
-
Trav vill jag också fota!!! Måste ta tag i det snart.
Har scrollat igenom dina teman och måste berömma dig för många fantastiska foton och fiffigt tolkade teman. Du är en duktig fotograf!
Bland favoriterna: Personlighet, Jag delar, Kärnfull och många därtill.
Tack för din kommentar