Vi lämnar plattformen när matningen är över och beger oss till barnhemmet, The Nursery. Här hjälper man de som av olika skäl förlorat sin moder.
I naturen är ungarna helt beroende av sin förälder upp till nio års ålder och utan deras hjälp klarar de inte av att senare överleva i regnskogen. På The Nursery får de lära sig det väsentliga som att finna föda, bygga boplats och att klättra för att så småningom släppas fria i regnskogen.
En ovärderlig hjälp för att försöka rädda de utrotningshotade orangutangerna. Men skövlingen av regnskog, skogsbränder och tjuvjakt
fortgår och är idag de största hoten mot dessa fantastiska djur.
Etiketter:
Comments
20 responses to “83 Ge mig ett handtag (116/366)”
-
Åh… alltså jag blir alldeles larvig när jag ser dessa gullungar. Jag är allt lite avundsjuk på dig just nu. Härliga bilder Anita och passar fint till temat.
-
Fantastiska bilder! Perfekt till temat dessutom. Första bilden är för ljuvlig med de små händerna.
-
Vilken härlig bild! Bra jobbat och härligt tolkat!
-
Underbara och klockrena bilder på det temat.
Varför är människor så grymma? Det är för väl att det inte gäller alla. -
Vilken sötis och helt underbara bilder 😉
Ha en bra dag.
http://ingemix.bloggplatsen.se/2016/04/21/11301532-torsdagstema/ -
Bokstavligen !
-
Inte vilket handtag som helst utan ett helt charmerande sådant!
Ha det bra på din ö! -
Kul med de håriga händerna! Fint fångat tillfälle!
-
Vilken spännande bild. gillar att man bara ser händers/tassarna (?) .
-
Underbara, värmande bilder på ett ställe där det är fint att få vara för djuren. Så bra att det finns godhjärtade och att de sedan slussas ut i sin rätta miljö. Så fint fotat med fokusen på händerna på de två översta bilderna och så gullig ungen är på den nedersta bilden. Härliga färger som vanligt och ett jättefint ljus.
-
Vilka fina bilder 🙂
-
Så fantastisk bildserie. Den lilla orangutangen är bedårande söt!! Du har lyckats få väldigt snygg skärpa i bilderna trots att jag kan tänka mig att den lilla krabaten inte satt stilla medan fotografen jobbade!!
-
Vilka enastående bilder och intressant information om orangutangerna. Bild 1 och 2 är ju helt perfekta till temat!
Tusen tack förresten att du delar med dig av all din kunskap om Borneo och “wildlife” där. -
Fantastiska bilder!
-
ÅÅ underbara bilder! Kul att du foto där bara händerna syns.
-
Helt perfekt till temat … men framför allt fantastiska minnesbilder från ditt möte med orangutangerna – WOW!
-
Tänk att de lever med föräldrarna ända till 9 års ålder. Djur som brukar stå på egna ben så fort. Men det såklart, de är ju våra släktingar och vi klarar ju oss inte utan våra föräldrar 🙂 Underbart när man hjälper djuren! Så mycket spännande från er resa!
Ha en skön helg du med!
PS. Ja jättekul med macro, fast det vet du ju redan 🙂 -
Vilka fina bilder på en riktig sötnos. Kul att läsa om det fantastiska arbete som görs för djuren.
-
Charmig bild. Gillar deras ludna händer
-
Fiffig tolkning av temat! Och dina ord ackompanjeras av bilderna vilket ger budskapet en tyngd som inte går att undvika
Tack för din kommentar