Eget tema 13: Karakteristisk (315/366)
Etiketter:
Comments
28 responses to “Eget tema 13: Karakteristisk (315/366)”
-
Vacker båt och så underbara färger på båten. Intressant läsning på länken.
-
Fina färger. Jag vet vad de har ögat till. Det är för syns skull.
Svante-
Haha.. tack Svante, självklart, det tänkte jag inte på 🙂
-
-
Klockren tolkning.
-
Alltså är det från Egypten och faraonernas tid, ögat. Spännande!
Riktigt fin bild och de är verkligen säregna på ett mycket vackert sätt dessa båtar.-
Visst är det intressant och spännande. Tack Lena.
-
Ja, jag har ju varit helt insnöad på egyptisk historia under en period i 20-års åldern och läste massor om alla de olika faraonerna och deras gudar. Mycket intressant.
-
-
-
Verkligt vackra färger och helt klart karaktäristiska!
-
Tänkte direkt på Horusögat när jag såg det. Har ju bott ett bra tag i Egypten. Det är väldigt likt det ögat. Tycker att färgerna också är karakteristiska för Malta. Vackert!
-
Tack Kristallina. Fantastiskt att du faktiskt direkt tänkte på just Horusögat. Att bo i Egypten måste vara speciellt med en kultur så olik vår egen. Har aldrig bott där men rest runt en hel del i landet.
-
-
Bättre bidrag till temat kunde du inte ha hittat! Intressant att läsa om båtarna också och att båtarna på Gozo skiljer sig från dom på Malta. Blogglandia är fantastisk. Så mycket nytt och roligt man lär sig.
Ögat påminner mig om de “turkiska ögon” (http://brandnewtravelereyes.tumblr.com/post/21127118610/nazar-and-the-evil-eye). Alla länder vid Medelhavet har ju en gemensam historia som går långt tillbaka i tiden, så influenser finns helt klart.PS. 1 000 tack för din fina och långa kommentar igår:-) DS.
-
Underbara färger och speglingar! Efter Fotoutmaning 2016 har Malta blivit ett resmål att drömma om!! Snyggt fotat!
-
Båtarna är ju fantastiska med sina färger! Och nu blir det ju nästan så att man längtar tillbaka lite 😉 Hälsningar från ruggiga Sverige!
-
Vacker båt och spännande att läsa om ögat. Alltid roligt att lära sig ny kunskap. Tack för berättelsen 🙂
-
Så härligt tema och så fin bild du har tolkat ditt tema med..
-
Fantastiska färger – lysande blå … kan man säga Maltablå? Kul att läsa om ögat 🙂 Kul tema – hoppas det kommer med nästa år!
-
Fint fotat, så läckert med allt det blå.
-
Vackra båtar och spännande med ögat i fören. Gillar dom lite diffusa speglingarna i vattnet som ger liv och rörelse till bilden.
-
Åter igen en av dina vackra blå båtar!
-
Älskar de där båtarna! De är verkligen typiska för Malta och även för din blogg 🙂
-
Dessa båtar, så otroligt vackra och du fångar dem så bra!
-
Intressant historia!
-
Mycket vacker båtbild med speglingarna i vattnet. Intressant med ögat.
-
Tack Jag
-
-
Riktigt härlig. Gillar hur alla färger flyter samman med varandra
-
Underbara färger.
-
Åhh Dina färgglada fiske båtar 🙂 Hoppas Du har det bra 🙂 Här kom första snön igår… ligger bara kvar uppe på höjderna… Du har väl x antal grader 🙂
-
Du skulle kunna sälja dina bilder till ett reseföretag, för det är nog fler än jag som är sugna på att åka till Malta efter att ha följt dig och alla dina vackra bilder. Iofs även Borneobilderna… <3
Tack för din kommentar