306 Ståndare (2/365)

img_6845-1Hur är var det nu då, vad är egentligen vad, bland Ståndare och Pistiller. För visst finns de där, bland det som naturen så finurligt skapat. img_6907Återigen, liksom vid förra årets fotoutmaning, är vår terrass en källa att hämta många motiv ifrån och finna lösningar till olika teman. Pelargonerna har inte kommit igång än men Hibiskusen, som syns här, frodas med utslagna blommor blandat med flera knoppar.

32 replies to “306 Ståndare (2/365)

  1. Knivskarpa macrobilder, så ståtliga! Jag kom genast att tänka på “Den ståndaktige tennsoldaten” när jag läste ståndare. Och pistiller (inte pastiller). Kul med fantasin 😀
    Ha det gott och kram 💚 ❤

    Liked by 1 person

  2. Ståndare eller pistiller – strunt samma! Jag vill bara njuta av dina bilder och då speciellt tvåan. En helt underbar makro med det håriga bollarna längst upp som dessutom är i min favofärg. Den bilden är ja, magisk – igen!

    Men en sak undra jag ju – klarade sig blommorna under er semester alldeles själva, eller var det någon som skötte dom. Gissar på de senaste.

    Är terrass är verkligen är verkligen en estetisk oas om jag får säger så.

    Liked by 1 person

    1. Tack Beate, vi hade ett par bekanta som tog hand om vår post. Växterna fick klara sig själva och det gjorde de riktigt bra. På sommaren hade det däremot inte fungerat att vara borta så länge.

      Like

  3. Härligt igen att få njuta av dina bilder från Malta också. Ljuset i bilderna är så fint och jag gillar båda bilderna. Gillar oskärpan på båda. På bilden överst är det snyggt med skuggan inne i blomman som solen skapar. Lite avis är jag för att det blommar så mycket redan nere hos dig 🙂
    Ha det fortsatt gott Anita !
    Kram från Marie

    Liked by 1 person

    1. Tack Marie, blir glad över att du uppskattade båda, var själv inte riktigt nöjd med den övre. Ja, det är härligt att kunna gå ut på terrassen även i februari och finna en och annan blomma 😀

      Like

Thanks for stopping by. Your feedback is valuable

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star