Igår söndag tog vi bilen ut på landet här på Malta. Termometern orkade knappt nå upp till 20+ men det kändes helt underbart. Det är grönt på ön nu, ängarna är fyllda av gula blommor där Vallmon bryter av med sina röda färg. I medelhavet är det 17 och på stränderna låg många och njöt i solen medan andra tog årets första dopp.
Ville så gärna föreviga allt det här och kom hem med över hundra bilder men de blev inte bra och jag fick slänga nästan alla. Hoppas ändå kunna förmedla lite vårkänsla, eller kanske hellre, en doft av sommar.
En doft av sommar (113/365)
Etiketter:
Comments
24 responses to “En doft av sommar (113/365)”
-
Åh det ser så härligt ut med alla blommor, grönt gräs och härligt blå himmel. Helt klart en doft av sommar! Snyggt!
-
En doft av sommar är nog precis vad de flesta av dina läsare behöver just nu, när de överösas med klass 2 varningar om 20 centimeter snö. Å jag som har ungefär samma väder som du njuter faktiskt också av den fina ängen. För det konstiga är att här finns inga “vilda” blommor alls. Det enda blommorna jag sett som faktiskt blomstrar är de i trädgårdar, och där är det en trädgårdsmästare som sköter om dom – rika villaägare du förstår.
-
Jag längar verkligen efter sommaren. Råkar man så på radion eller tv:n här hemmavid så blir man bombarderad av snölarm och halkolyckor. Jag har inte vågat lägga på sommardäcken ännu. 🙂
-
Tack för den underbara “doften av sommar”!
-
Underbara bilder som förmedlar sommaren! Såå vackert med blomsterhav och blå himmel!
-
Absolut lyckas du med det! Behövs verkligen, då vi vaknade med en decimeter nysnö på morgonen. Den är våren är seeeeeg hos oss i år…
-
Absolut sommarfeeling och översta bilden är excellent komponerad!
/Skvitt
-
Tack så mycket Skvitt 🙂
-
Tack själv för fina bilder!
/Skvitt
-
-
-
Du förmedlar både sommar och vårkänslor till oss som har fortfarande vinterjackorna på oss… Välbehövande att vila ögonen på vackra Vallmos efter en kylig dag på jobbet!
-
Tack Eva, snart är det min tur att ta på vinterjackan inför resan till Stockholm på torsdag 😎
-
-
Jag känner riktigt doften av sommar i bilderna ! Härlig grönska med vackra blommor. Vackra kompositioner med ett fint ljus och färg.
-
Härliga bilder med mycket grönska och intensiv blomprakt! Nog ser det ut som sommar!
-
Tack så mycket för en doft av sommar. Det kan man behöva när termometern pendlar mellan -2 och +2 grader.
Underbara sommarbilder och härliga färger. -
Verkligen sommar i dessa bilder! Underbara.
-
Härlig tolkning, gillar speciellt den undre bilden den gav mig speciellt doftkänsla…
-
Underbara somriga bilder med fantastiska färger.
-
Sommarlukten och känslan går verkligen igenom skärmen. Sommaren känns nära hos dig.
-
Så somrigt! Nu längtar man 😀
-
Ljuvligt vackert! Bara om det kunde få fäste här också. Tittar ut genom fönstret och snön ligger kvar. Hua!
-
Så underbart vackert. Längtar efter sol och värme. Du verkar bo på en underbar plats:=)
-
Så fina bilder! Den översta är så fint komponerad med trädet som ramar in bilden och så muren med blommorna i framkant. Jag gillar att trädet i bakgrunden är med, det ger djup i bilden, blicken dras bakåt på ett annat sätt än jag tror den skulle ha gjort om du valt en vinkel där trädet i bakgrunden inte var med. Fotot på blommorna och sädesaxen är kanske den vackraste av dem. Färgerna är fantastiska och så fint när du fotat litet, litet underifrån så att man fortfarande ser blommorna men även får med den blå himlen som bakgrund. Är det här den vackraste perioden på Malta, innan det blir för torrt? Vi har ju inte nått dit riktigt än som du kanske hört och läst, med minusgrader på nätterna. Men i går var det + 19 grader här, då vaknar alla till liv igen, både växter och människor 🙂 Ha det fint!
-
Härligt somriga bilder som verkligen förmedlar det du är ute efter. Jag tycker att de båda bilderna kompletterar varandra på ett fantastiskt sätt. Bra jobbat – som alltid! 🙂
-
Tack för din så positiva kommentar, blir jätteglad 🙂
-
Tack för din kommentar