Isn’t it amazing that the flowers I gave to my husband in June are still blooming. Flowers with power.
Some flowers from our terrace, January 2018.Hibiscus close-up.
Finally, some sweet strawberries I bought from a farmer. Yes, they are grown even in the winter here in Malta. Thanks for all new year’s greetings! Let’s take some power from our flowers and create joy of all colors!!
Vackra blommor med underbara färger. Några känner jag igen men några okända. Den vita med lila kanter vad är det. Vi har regn och dis +6 inget roligt
Tack! Den vita med lila kanter kan vara en Nejlika.
Färgterapi när den är som bäst. Å efter ytterligare en grå men för årstiden varm dag är jag än en gång väldigt tacksam för färgkicken. Helt otroligt vilken blomsterprakt din terrass bjuder på mitt i vintern. Makron på hibiskusen är otrolig.
När jag såg din rubrik tänkte jag inte helt osökt på Flower power, du vet hippierörelsen under 1970-talet.
Tack och ja, det tänkte jag också när jag skrev, på Flower power alltså.
Lätt “bara” lätt avundsjuk på dina varma vackra bilder Anita…
Tack Åke!
Flowers with love.!
Verkligen flower power 🙂 Fina närbilder och en härlig färgkavalkad. Det kan jag behöva en dag som denna när Sölvesborgsväder är grått, grått, grått med vindar på 20 m/s och kraftigt regn.
Tack Claes!
Åhhh färska jordgubbar….blir sugen.
Purely beautiful, Anita! What a joy of colours!
Thank you Pete!
Så vackra blommor! Den vita med lila är ju för underbar för att inta tala om jordgubbarna 🙂
Strawberries in January! Not possible in Poland…
Tror mig veta varför blomman din man fick av dig fortfarande blommar. “Power of love flowers” 😀
Vilka fantastiska färger och makrobilder. Vad skulle vi göra utan dig i ett (för närvarande) grått land som Sverige.
Tack snälla Kristallina för din så fina kommentar. Så uppskattat ska du veta.
It’s oddly freezing here….so what a lovely blast of sunshine You just gifted! Thank You and Cheers!!! 🙂