Geckos & Ödlor

Dessa bedårande fantastiska små varelser. Jag kan inte se mig mätt på dem, och lycka är att hinna fotografera någon innan de snabbt försvinner in i något gömsle. Vi har gott om ödlor som bor i vår trädgård, en del små bebisar mindre än mitt lillfinger, andra är stora som en kraftig mans hand.

Är Gecko och Ödla samma sak? Söker och finner att ödlor har yttre öron och rörliga ögonlock medan Geckos inte har några ögonlock utan har ett genomskinligt membran som de slickar för att rengöra.

Men sen läser jag om ögonfransgeckos och kan konstatera att geckos är ödlor och ödlor är kräldjur som är reptiler, liksom ormar. Där lämnar jag och återgår till min ödla, som väl inte är en gecko.

Beskär den översta bilden för att komma närmare. Visst ser det ut som att den har ögonfransar. Notera att jag lagt på ett mättnadsfilter på bilderna, det försvinner när man klickar på dem.

Koili, Paphos Distrikt, Cypern.

20 responses to “Geckos & Ödlor”

  1. 100 Country Trek Avatar

    Anita I saw this Geckos 😍
    Anita

    1. Anita Avatar

      Thanks for commenting Anita!!

  2. Kristallina Avatar

    Fascinerande varelser är dem. Tog också många bilder men på den tiden fanns bara en “vanlig” kamera. Helt otroligt att du fick så fantastiska bilder på dem. Underbart!

    1. Anita Avatar

      Tack så jättemycket Kristallina.

  3. bpz3 Avatar

    Gecko låter så mycket roligare än ödla om du frågar mig. Och så små skillnader – who cares. Jag föredrar att njuta av dina underbara bilder:-)
    Tycker inte du behöver ändar din header/språket. Här blandas ju svenska och engelska hej vilt och ofta blir till svengelska. Varför vill du börja blogga på svenska?
    Spelar ingen roll hur du gör, huvudsaken är att du är tillbaka i Blogglandia:-)

    1. Anita Avatar

      Som jag skrev i mitt första inlägg efter uppehållet så känns det mer naturligt för mig att skriva på svenska. Tänker på svenska och talar svenska med min make och hundarna. De som inte förstår svenska kan ju enkelt få all text översatt till sitt eget språk. Tack snälla för din kommentar Beate.

  4. Susanne (Susjos) Avatar

    Fantastiska bilder, och fascinerande djur, imponerad av hur de ser ut! Å visst ser det ut som ögonfransar! 😉

    1. Anita Avatar

      Ja, de är verkligen fascinerande och dessutom väldigt söta. Iallafall de små 😉

  5. Egídio Avatar

    How adorable, Anita! I can’t get enough of them either.

    1. Anita Avatar

      Thanks Egidio, as always, I appreciate your comments.

  6. Anki Avatar

    Jag bara älskar dessa underbara djur … och dina bilder är fantastiska!

    1. Anita Avatar

      Tusen tack Anki. Ha en fin fortsatt helg!
      Kram!

  7. Minton Avatar

    Tycker de är underbara och dina bilder är fina. som barn tog jag hem grodyngel och hade i en balja i tvättstugan. När mamma kom dit en dag hoppade det massor av små grodor och det var inte populärt.
    Kramar från oss

    1. Anita Avatar

      Haha.. förstår att din mamma inte uppskattade att ha en massa hoppande grodor i tvättstugan.
      Kram och ha en fin fortsatt lördag.

  8. Alittlebitoutoffocus Avatar

    Fabulous photos Anita. 👍👍😊 Don’t geckos have sucky type feet to grip onto walls, while lizards have claws? 🤔

    1. Anita Avatar

      Thank you Mike! The lizards we have in the garden must have some kind of suction cups on their feet as they walk/run unimpeded on vertical walls and ceilings. Maybe there are some with claws but I don’t know. 😄🙄

  9. Claes Petersson Avatar

    Jättefina närbilder på den där (vad det nu är). Visst ser den ut att ha ögonfransar 🙂

    1. Anita Avatar

      Tusen tack Claes 😀

  10. Jag Avatar

    Vilken lycka att ha sån tillgång till dessa vackra varelser. Mycket snyggt fotade, underbara bilder!

    1. Anita Avatar

      Tack så jättemycket. Ja, jag ser flera dagligen som kutar nunt bland våra växter eller som springer hit och dit på lodräta murar. Har man tur så stannar de till ett tag men oftast inte.
      Ha en fin fortsatt söndag!

Your comment is valuable

Translate »

Discover more from Anita's Images

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading