Glädje…

img_5614-2Det blir inte så mycket tid över till fotografering, av förklarliga skäl. Dagarna går åt till planering, val och handling.

Idag har vi köpt kakel till badrummen, då vi inte tänker kakla om helt behövde vi hitta matchande kakel till det befintliga
vilket inte var så lätt. Sen letade vi efter spisfläkt som skulle passa köket vilket inte heller var så enkelt men det löste sig till slut.

I lägenheten går det framåt med stormsteg och våra jobbare är helt fantastiska, så hjälpsamma och alltid lika glada.
Det är en glädje att se alla framsteg, det är en glädje att vara här och förhoppningsvis förmedlar bilden lite av den glädjen.


Publicerat

i

Comments

17 responses to “Glädje…”

  1. Lantlivsbilder Avatar

    Det räcker ju med en bild, om dagen, när de är så bra, som denna glädjespridare.
    Svante

    1. maltanita Avatar

      Tack Svante, ja mer än en bild om dagen lär det inte bli, är glad om jag lyckas med just ett inlägg om dagen 😀

  2. bpz3 Avatar

    Bilden förmedlar verkligen glädje – pojkarna med såppbubblorna och tjejen som verkar vara hur glad som helst att hittat det perfekta motivet.
    Förstår att du inte har så mycket tid över för fotografering med er digra “inköpsprogram”. Tänk om det ändå fanns IKEA i “kattstaden”. Kan föreställa mig att man inte har samma standard på kök/badrum som i Europa. Med standard menar jag inte kvalitet utan utseende och utförande.
    Kul att höra att ni är så nöjda med byggjobbarna. Som jag sa förut – lägenheten blir nog klar till Nyårsafton:-) Å då har byggarbetarna gjort sig förtjänta av ett bra dricks antar jag;-)

  3. Geddfish Avatar

    Roligt att följa dig. Och bilden uttrycker då verkligen stor glädje! Såpbubblor, ah, så vackert!
    Tack för detta leende och julkram <3

  4. Steve Avatar

    Ja, det var en glädjefylld bild. Därtill er egen glädje över att lägenhetsjobbet flyter på så bra.

  5. Kerstin Avatar

    Ja det syns verkligen vilken glädje det finns där. Tänk att såpbubblor kan vara så fascinerande:=)

  6. Jag Avatar

    Härligt glädjefylld bild, med såpbubblor kan man verkligen ha roligt! Men lite konfunderad blir jag: med de där snörena borde de få till jättestora bubblor men i stället finns där ett hav av normalstora…

    Vad bra att det fungerar och går framåt med renoveringen. Som jag tror att jag skrev så får jag ångest av av alla val så jag beundrar er som klarar av detta så snabbt.

    1. maltanita Avatar

      Det fanns massor av jättebubblor, just pga av snörerna som de använde, men av många bilder valde jag den här med många småbubblor 😀 Så du tänkte helt rätt och behöver inte vara det minsta konfunderad. Ångest av val känner jag igen, vet inte varför men det går väldigt bra att välja här i Kuching 🙂 Tack för dina rader Jag !

      1. Jag Avatar

        Förstår att du valde den, då det är ovanligt med så mångbubblande glädje!

  7. 365anne Avatar

    Visst är det en glädjefylld bild 🙂 lycka till med renoveringen!

    1. maltanita Avatar

      Tack Anne 🙂

  8. Kristallina Avatar

    Såpbubblor är roliga och förmedlar alltid glädje. Kul att det går framåt. Nu ser man resultat istället för skräp. Håller fortfarande tummarna att tidsplanen håller!

    1. maltanita Avatar

      Tack Kristallina, håller inte tidsplanen så vet vi iallafall nu att vi kan bo kvar i den hyrda lägenheten en vecka till 🙂

  9. mallan Avatar

    Supermysig bild med mycket glädje! Snyggt fångat!

    1. maltanita Avatar

      Tack Mallan 😀

  10. annettejuhlin Avatar

    Härligt att höra hur glad och nöjd du är 🙂 Bilden förmedlar verkligen det. Håller tummarna för att det fortsätter att rulla på utan större problem med nya bostaden!

  11. Anki A Avatar

    Så himla kul att följa dig var du än befinner dig! verkligen riktig glädje där … härliga såpbubblor!

Tack för din kommentar

WordPress.com.

Translate »
%d bloggers like this: