Water and Light can transform the ordinary into something beautiful but are also sensitive to changes.The blue water as well as the light in the Mediterranean Sea are constantly changing.
Even the stone and the ladder, but the sea, will in the long run, remain the same.
Weekly Mindful Photography Challenge
Det är min tolkning av Övergång / Förändring i tiden.
Även den här bilden påminner mig om spraykonstnärer som åstadkom det mest osannolika mönster på ett papper med sina färgsprayburkar. Solspeglingarna på vattnet samt de tre “körsbär” är ett konstverk. Å just den här bilden förklarar kanske varför de flesta båtar på Malta är målade i blått och gult.
LikeLiked by 1 person
Lovely photo.
LikeLiked by 1 person
Thank you for your comment!
LikeLiked by 1 person
Får lust att doppa mig 🙂
LikeLiked by 1 person
Vatten, livets källa.
Det ser inbjudande ut.
LikeLiked by 1 person
Visst gör det och nu har temperaturen i medelhavet stigit till 25+ 😎
LikeLiked by 1 person
Jag får en skön känsla av massage när jag tittar på de böljande, smekande vågorna. Med tiden så går nog stenen som håller stegen samma öde till mötes som the Azure Window .
LikeLiked by 1 person
Så fint med det mjuka, böljande vattnet mot den hårda stenen.Jag gillar även de tre bollarna som drar blicken in i bilden.
LikeLiked by 1 person
Kanske också en övergång mellan den hårda betongen och järnet till det mjuka vattnet 🙂
(Jag svarade på din nya kommentar på min “kultur i natur-blogg.)
LikeLiked by 1 person
Beautiful evanescent colours.
LikeLiked by 1 person
Thank´s so much for your nice words Margaret.
LikeLiked by 1 person
Speglingar och ljusbrytningar på vatten är alltid magiska. Ja, det kan förändras väldigt fort.
LikeLiked by 1 person
Tack för din kommentar Kristallina.
LikeLiked by 1 person
Havet och vattnet är alltid lika fascinerande. Skiftar ständigt på alla möjliga sätt, färg, form, ljus, speglingar.
I den här bilden mjukt, böljande, blå vatten med guldiga speglingar. Gillar att även stegen är blå och kontrasten mot de röda bollarna. Behaglig bild att se på.
LikeLiked by 1 person
Tack Claes !
LikeLiked by 1 person
Charming photograph! I like it.
LikeLiked by 1 person
Thank you very much for your nice comment Carlos !
LikeLike
Det finns mycket att se i en till synes enkel bild, som djupet och mönstret som vågorna bildar, det vackra gyllene glittret, den hårda stenytan som ändå är porös och hålig och de röda utropstecknen i vattnet. Ofta ser man röda bojar ligga och guppa i ett helt lugnt vatten, men här är det något som oroar. Mycket tilltalande och tankeväckande foto.
LikeLiked by 1 person
Tack “Jag”, alltid lika uppskattat att läsa hur du ser på och tolkar mina bilder.
LikeLike
Och jag ser att jag visst inte kan skriva en kommentar utan stavfel nuförtiden.
LikeLiked by 1 person
Du är inte den enda och jag brukar rätta.
LikeLike
Bra, tack!
LikeLike
Mycket lyckat!
/Skvitt
LikeLiked by 1 person
Tack Skvitt !
LikeLike
Tack själv!
/Skvitt
LikeLike