Water and Light can transform the ordinary into something beautiful but are also sensitive to changes.The blue water as well as the light in the Mediterranean Sea are constantly changing.
Even the stone and the ladder, but the sea, will in the long run, remain the same.
Weekly Mindful Photography Challenge
Det är min tolkning av Övergång / Förändring i tiden.
Även den här bilden påminner mig om spraykonstnärer som åstadkom det mest osannolika mönster på ett papper med sina färgsprayburkar. Solspeglingarna på vattnet samt de tre “körsbär” är ett konstverk. Å just den här bilden förklarar kanske varför de flesta båtar på Malta är målade i blått och gult.
Lovely photo.
Thank you for your comment!
Får lust att doppa mig 🙂
Vatten, livets källa.
Det ser inbjudande ut.
Visst gör det och nu har temperaturen i medelhavet stigit till 25+ 😎
Jag får en skön känsla av massage när jag tittar på de böljande, smekande vågorna. Med tiden så går nog stenen som håller stegen samma öde till mötes som the Azure Window .
Så fint med det mjuka, böljande vattnet mot den hårda stenen.Jag gillar även de tre bollarna som drar blicken in i bilden.
Kanske också en övergång mellan den hårda betongen och järnet till det mjuka vattnet 🙂
(Jag svarade på din nya kommentar på min “kultur i natur-blogg.)
Beautiful evanescent colours.
Thank´s so much for your nice words Margaret.
Speglingar och ljusbrytningar på vatten är alltid magiska. Ja, det kan förändras väldigt fort.
Tack för din kommentar Kristallina.
Havet och vattnet är alltid lika fascinerande. Skiftar ständigt på alla möjliga sätt, färg, form, ljus, speglingar.
I den här bilden mjukt, böljande, blå vatten med guldiga speglingar. Gillar att även stegen är blå och kontrasten mot de röda bollarna. Behaglig bild att se på.
Tack Claes !
Charming photograph! I like it.
Thank you very much for your nice comment Carlos !
Det finns mycket att se i en till synes enkel bild, som djupet och mönstret som vågorna bildar, det vackra gyllene glittret, den hårda stenytan som ändå är porös och hålig och de röda utropstecknen i vattnet. Ofta ser man röda bojar ligga och guppa i ett helt lugnt vatten, men här är det något som oroar. Mycket tilltalande och tankeväckande foto.
Tack “Jag”, alltid lika uppskattat att läsa hur du ser på och tolkar mina bilder.
Och jag ser att jag visst inte kan skriva en kommentar utan stavfel nuförtiden.
Du är inte den enda och jag brukar rätta.
Bra, tack!
Mycket lyckat!
/Skvitt
Tack Skvitt !
Tack själv!
/Skvitt