
Fanny, her daughter Felicia and their best friend Freja running and playing in a sea of greenery and white flowers.

Running together in nature without a leash is pure joy, both for the dogs and their owners.

My dear husband, our best friend Fredrik, two basenji’s and a very cute American beagle.
Here we go!!!

…and here we were, in the area of Miġra L-Ferħa.

Located along the sea from where we could see the small island of Filfla. It was a very nice day!
Thank you Fredrik for taking us to this for us unique and unknown scenery.
Malta February 2021
Så roligt dom har. Finns inget jag njuter så mycket av som hundar som leker.
Pussar från Minton som har 7 års kalas idag.
💕💖❤
Visst är det glädje! Felicia och Fanny grattar fina Minton med massor av pussar tillbaka 💟💟 Inte var dag man har sju års kalas!! 🥳 🍗
Den där sista symbolen ska föreställa ett gott ben för Minton att tugga på 😅
Vilket ställe! har aldrig sett ett sådant hav av “miniblommor” förut. Å då har ni ändå bott på Malta i år och dag, men Miġra L-Ferħa var nytt även för er. Så dog joy är “your joy too” 🙂
Ja, det var väldigt naturskönt och härligt att se vovvarna springa i blomsterhavet.
Wow! Flower fields and the open sea! Heavenly!
Thank you so much for you lovely comment Lisa!
Skulle inte skada med blommor på stora fält, och öppet hav, i Kårböle heller. Det ser betydligt varmare ut hos er.
Svante.
Det är säkert betydligt varmare här än hos dig fast nu har de “varnat” för att vi ska drabbas av arktisk kyla. Inget vi kände av idag iallafall, folk satt och hade pick nick i gräset klädda som om det vore sommar. Tack för din kommentar Svante!
Hoppas det inte är SMHI som varnar, de har sällan rätt.
Svante
Nä, SMHI lägger sig nog inte i prognosen för Malta men jag hoppas den är fel ändå.
De brukar ju lägga sig i det mesta, så varför inte Malta.
Svante
Blue sky, few white clouds, green field landscapes… This is awesome. I love your dogs too.
Så härligt! Då skrattar mitt hundhjärta 😍 🐾
Tack Kristallina!
Amazing, Anita!
You seed these fields and the will is to run like crazy, like the dogs. ahaha
So cool! 🙂
Thank you Nuno 😁
Nya vyer, nya upplevelser berikar och ger påfyllning av glädje och njutning. Det måste verkligen vara det bästa en hund kan få, att rasa runt i ett hav av blommor tillsammans med dem man älskar. Underbara, njutningsfulla bilder!
Tack snälla för din fina kommentar. Det är ren lycka även för oss ägare att se våra hundar springa fritt i naturen. Just den ras som jag valt, basenji, är kända för att de inte kan släppas fria och springa utan koppel, då rymmer de, fast inte mina hundar förstås, hahaa..
Nej, men allvarligt, det är många som aldrig låter sin basenji vara lös förutom inom inhängnat område. Det finns delade meningar om vad som är rätt och vad som är fel men för hundens bästa låter jag dem springa fritt i naturen, utom räckhåll från all trafik förstås.